Založ si blog

Natália a cár

images (5)

Živú diskusiu rozprúdila nedávno na ruských sociálnych sieťach prokurátorka Natália Poklonskaya. Pri príležitosti štátneho sviatku Ruska – dňa víťazstva nad nacistickým Nemeckom – viedla v Simferopole sprievod spomienky na vojakov svetovej vojny (tzv. Nesmrteľný pluk). Účastníci niesli v rukách fotky svojich predkov, ktorí v konflikte bojovali. Poklonskaya tento rok nemala v rukách foto vlastnej rodiny. Niesla svätú ikonu cára Mikuláša II.  Cár, zastrelený v roku 1918 boľševikmi, bol v roku 2000 vyhlásený pravoslávnou cirkvou za svätého.

 

Natália Poklonskaya sa stala známou počas ukrajinskej krízy roku 2014. Vtedy odmietla novú, postjanukovyčovskú vládu v Kyjeve a vstúpila do služieb Krymskej republiky a Ruskej federácie. Stala sa hlavnou prokurátorkou na Kryme. Právnička Poklonskaya už skôr prejavila sympatie k cárovi Mikulášovi II. Romanovovi. Pri vianočnom prejave mala jeho fotku na pracovnom stole, zúčastnila sa aj odhaľovania jeho sochy. Napriek tomu, ako vyplynulo z reakcií na sociálnych sieťach, viacerých cár na čele Nesmrteľného pluku prekvapil. V komentároch zaznievali rôzne názory. Časť ľudí (zrejme konzervatívni pravoslávni a monarchisti) to uvítala veľmi pozitívne, časť sa vyjadrila neutrálne – a to v duchu „aj to je súčasť našich dejín“, časť komentárov bola smerom k prokurátorke negatívna, až urážlivá.

 

13164472_1721641264787119_5364146170835415202_nPoklonskaya v rozhovore pre médiá svoje rozhodnutie zdôvodnila slovami : „Minulý rok, v predvečer dňa víťazstva, som navštívila veteránov a jeden z nich mi porozprával príbeh. Príbeh o tom, ako počas vojny boli na pokraji smrti a modlili sa k Bohorodičke a cárovi. Zachránili sa, prežili, a to podľa nich vďaka cárovi . Veterán vyjadril túžbu, aby aj cár bol raz účastný spomienky na vojakov bojujúcich za vlasť. A ja, dodala Poklonskaya, som im to splnila.“

Spektakulárny príbeh… Ukazuje na viaceré súvislosti histórie i súčasnosti Ruska. O nich diskutujú samozrejme samotní Rusi, čo dokladajú reakcie na spomenutú udalosť. Dnešné Rusko sa opäť snaží interpretovať svoju históriu, okrem iného aj odkaz Moskovskej Rusi a Ruského impéria. Cárstvo je vnímané ako obdobie sily, slávy a rastu Ruska. Sú tiež kritické názory – hlavne zo strany komunistov. Tí kritizujú zlú sociálnu politiku, útlak občanov a represie cárskej moci (aká irónia!) a adorujú Lenina a iných boľševikov, nástupcov impéria. Aj hodnotenie Mikuláša II. Romanova je stále rozporuplné. Často sú mu prisudzované prívlastky ako „slabý panovník“, „figúrka Rasputina“, je mu vyčítaná Krvavá nedeľa roku 1905 a nezvládnutie vedenia Ruska v čase svetovej vojny. Zároveň je však mnohými občanmi  (aj historikmi či pravoslávnym klérom) oceňovaný ako mravne dobrý človek, príkladný otec rodiny a uvážlivý panovník, ktorého stihol krutý osud. Faktom je, že za Mikuláša II. pokračoval dynamickejší hospodársky rozvoj Ruska, ktorý začal už za jeho otca Alexandra III. Tento rozvoj bol však na ruské pomery len „kvapkami v mori“, mnohí obyčajní ľudia necítili benefity hospodárskeho rastu. Sľubný vývoj prerušili dve skutočnosti – smrť reformného premiéra Stolypina a prvá svetová vojna. Hospodárstvo Ruska nebolo tak silné, aby unieslo záťaž modernej vojny priemyselného veku. Sociálne problémy a nespokojnosť roľníckej majority obyvateľstva prispeli k pádu cárstva. Slabá vláda novej ruskej republiky a boľševický prevrat marazmus dokonali a Rusko sa prepadlo do občianskej vojny. Jej obeťami boli aj Romanovci.

13177402_1721641124787133_8492700918253516265_n

Ruský filozof Berďajev o páde cárskeho impéria píše : “ V čase vzplanutia revolúcie sa starý režim celkom rozložil, vyčerpal sa a stratil dych. Vojna len dokončila proces rozkladu. Nemožno ani povedať, že by Februárová revolúcia zvrhla v Rusku monarchiu. Monarchia v Rusku padla sama, nik ju nebránil. Náboženské predstavy ľudu, na ktorých sa monarchia udržala, sa začali rozkladať. Cirkev stratila vedúcu úlohu v živote národa. Kresťanstvo v Rusku prežívalo hlbokú krízu…“(1) Čo nasledovalo potom, je známe – Lenin, občianska vojna, Stalin, represie 30. rokov…

Príbeh veteránov na Kryme pripomína skutočnosť, ktorú viackrát spomína už menovaný Berďajev. Napriek prevratom dejín, krízam či komunistickej ideológii pôsobiacej vo verejnom priestore, ostali mnohí ruskí ľudia vo svojom jadre silne duchovne založení. Náboženská viera im vždy pomáhala znášať životné útrapy, a to aj v čase krutej svetovej vojny.

Pre objektívnosť treba povedať, že v čase II. svetovej vojny sovietsky štát pragmaticky uvoľnil represívnu náboženskú politiku. Zrejme aj Stalin tušil, že boj o existenciu vyžaduje hlbšie korene a symboly ako len červené zástavy, Marxa a Internacionálu…

V známom filme „Bitka o Moskvu“, vytvorenom v čase ateistického ZSSR, sa nachádza scéna víťazných sovietskych vojakov pochodujúcich dedinou, kde im miestne vidiečanky žehnajú znakom kríža. Bola inšpirovaná autentickými zábermi filmových týždeníkov z decembra 1941, kde je to skutočne zachytené. Sú to emočne silné scény. Ukazujú vôľu, odhodlanie a vieru ruských ľudí…

Príbeh o cárovi na čele sprievodu Nesmrteľného pluku je jedným čriepkom v mozaike ruskej mentality a duchovnosti. Môže sa javiť bizarne, je však ukážkou výraznej spätosti s minulosťou národa a vlasti, ktorá sa na postmodernom Západe často vytráca.

7230386_f496

 

 

 

 

 

 

(1) …Berďajev, Nikolaj : Pramene a zmysel ruského komunizmu. Bratislava, Kalligram, 2004, s. 140 – 141 .

1570

Tragédia v Odesse – výročie a mlčanie mocných

07.05.2017

Uplynulo tretie výročie od tragédie v Odesse. Druhého mája 2014 zahynulo v Dome odborov 48 ruskojazyčných obyvateľov Ukrajiny. Boli obeťami radikálov, šovinistov, ktorých vízia štátu priviedla viac »

Eugenia de Montijo – koruna a kríž

19.10.2015

Kam kráča súčasná európska politika ? Integrácia, dezintegrácia, rast nacionalizmu, nová studená vojna, konflikt civilizácií ? V novovekých dejinách už Európa zažila viaceré turbulentné viac »

Siouxský tanec slnka

18.10.2015

Náboženské rituály severoamerických Indiánov predstavujú originálny duchovný svet. Je to realita výrazne odlišná od duchovnej tradície Západu... Počas 19. storočia dochádzalo pri viac »

Belgicko Francúzsko terorizmus súd Abdeslam prestrelka proces

Abdeslam je vinný z pokusu o vraždu pri prestrelke v Bruseli

23.04.2018 10:51

Abdeslam je podozrivý z teroristických útokov v Paríži z roku 2015.

SR Kiska Za slušné slovensko prijatie

Iniciatíva Za slušné Slovensko: Minister vnútra by nemal byť zo strany Smer

23.04.2018 10:44

"Ministerstvo vnútra je kľúčové pre obnovenie dôvery ľudí v štát," povedal Juraj Šeliga z iniciatívy Za slušné Slovensko.

ryba, zemiaky, obed

Slovensko je v potravinovej bezpečnosti na tom lepšie ako pre 5 rokmi

23.04.2018 10:41

Slovensko je na tom v zabezpečení potravín lepšie ako pred piatimi rokmi. Z krajín V4 je však na poslednom mieste.

jerevan, arméndko, protest

Arménska opozícia pokračuje v protestoch proti vláde exprezidenta Sarksjana

23.04.2018 10:02

Demonštranti žiadajú demisiu premiéra Serža Sarksjana, ktorého parlament potvrdil vo funkcii 17. apríla.

jurbac

politika, história, filozofia bez nenávisti... a rozumne

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 14953x
Priemerná čítanosť článkov: 2136x

Autor blogu

Kategórie